Echo serca płodu Wrocław. Zapraszamy na badanie echo serca płodu w Centrum Medycznym Baby Clinic we Wrocławiu

ECHO SERCA PŁODU

Badanie Echo Serca Płodu na NFZ


Miło nam poinformować Państwa, że od 1 lipca 2018 roku wykonujemy badanie Echo Serca Płodu zarówno odpłatnie jak i w ramach refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Więcej informacji na temat wymogów NFZ odnośnie skierowania i formy rejestracji znajdziecie Państwo na dole niniejszej strony w sekcji “Informacje dla Pacjenta ze skierowaniem na NFZ”.

 

 

 

Czym jest badanie echo serca płodu?


Badanie  echo serca płodu – wykonywane jest celem oceny budowy i funkcji serca dziecka w brzuchu mamy. Wady serca są najczęstszymi wadami wrodzonymi, jakie mogą zdarzyć się u noworodka – występują średnio u 8 dzieci na 1000  urodzonych. Niektóre z nich są na tyle ciężkie, że konieczne jest wykonanie zabiegu interwencyjnego jako pierwszego etapu leczenia już w pierwszych godzinach życia dziecka (zabieg atrioseptostomii balonowej metodą Rashkinda, walwuloplastyka balonowa zastawki aortalnej i płucnej).  Dlatego tak ważne  jest, aby wcześniej zaplanować czas i miejsce porodu tak,  aby kardiolodzy dziecięcy w odpowiedni sposób zaplanowali cały proces diagnostyczno-leczniczy chorego dziecka.Ważnym aspektem kardiologii prenatalnej jest również fakt, że dzięki zdiagnozowaniu w okresie płodowym  wrodzonej wady serca u dziecka  rodzice mają czas, aby psychicznie oswoić się z tą informacją i zaplanować sobie życie rodzinne, aby być gotowym na poród w innych okolicznościach, niż wcześniej sobie to wyobrażali.

Badania echo serca płodu wykonuje w naszym centrum trzech lekarzy dr n. med. Małgorzata Raś lek. Marzena Wierzbicka, lek. Paweł Tracewski. Jako jedyne Centrum Medyczne na Dolnym Śląsku oferujemy zespół trzech lekarzy, posiadających Certyfikaty Umiejętności Skriningowego Badania Serca Płodu Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego oraz Zaawansowany Certyfikat Umiejętności Skriningowego Badania Serca Płodu Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.

Nasi lekarze są członkami Sekcji Kardiologii Płodowej Europejskiego Towarzystwa Kardiologów Dziecięcych.

 

Czy moje dziecko powinno mieć wykonane badanie echo serca płodu?


Na badanie echokardiograficzne serca płodu najczęściej kierują ciężarną  lekarze ginekolodzy położnicy wówczas, gdy nieprawidłowy jest obraz serca płodu w badaniu USG pierwszego, drugiego lub trzeciego  trymestru lub obecne są zaburzenia rytmu serca u płodu.

Innymi wskazaniami do wykonania tego badania są :

  • Nieprawidłowy wynik badania pierwszego trymestru (nieprawidłowy wynik badania USG i/lub nieprawidłowy wynik testu podwójnego),
  • Wady innych narządów u płodu, dwunaczyniowa pępowina.
  • Obciążony wywiad rodzinny:

–  wrodzone wady serca występujące w rodzinie,

–  urodzenie poprzedniego dziecka z wadą serca,

–  wady genetyczne występujące w rodzinie,

– choroby matki: wrodzona wada serca, fenyloketonuria, choroby układowe tkanki łącznej (toczeń układowy, z. Sjogrena), cukrzyca przedciążowa.

  • Czynniki położnicze:

– zapłodnienie In vitro,

– poronienia samoistne w wywiadzie

– ciąża mnoga ( jednokosmówkowa),

– narażenie na czynniki teratogenne, leki przeciwpadaczkowe, niektóre antybiotyki i in.

– infekcja w pierwszym trymestrze ciąży ( różyczka, cytomegalia, toksoplazmoza, opryszczka, parwowiroza, inne zakażenia wirusowe)

Coraz  częściej  rodzice sami chcą się upewnić, że ich nienarodzone dziecko jest zdrowe. Badanie echokardiograficzne serca wykonane  pomiędzy 20 a 40 tygodniem ciąży jest całkowicie bezpieczne dla płodu, dlatego nie jest wymagane skierowanie od lekarza ginekologa –  każda mama, która chce upewnić się, że jej dziecko urodzi się ze zdrowym sercem może sama zgłosić się na to badanie.

 

Czy powinnam się na badanie echo serca płodu jakoś specjalnie przygotować?


Bardzo prosimy  o zabranie ze sobą całej dokumentacji medycznej od początku ciąży, szczególnie wyniki badań USG płodu pierwszego trymestru z wynikami testu podwójnego i oceną ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu.

Przed badaniem każdej ciężarnej wręczamy ankietę , którą prosimy o wypełnienie. Jest w niej zawartych szereg pytań dotyczących zdrowia mamy i taty płodu, który będzie badany oraz dotychczasowego przebiegu ciąży wraz z wykonanymi do tej pory badaniami USG.

Ankieta ta jest zamieszczona na naszej stronie – warto ją wydrukować i wypełnić w domu, ponieważ zazwyczaj zajmuje  to kilkanaście minut.

 

W dniu poprzedzającym badanie bardzo prosimy o nieużywanie kremów i oliwek na skórę brzucha-  substancje natłuszczające w nich zawarte powodują pogorszenie jakości obrazu w USG.

Ważne jest, żeby Panie zgłaszające się na badanie czuły się komfortowo –  nie trzeba być na czczo ani z pełnym pęcherzem moczowym. Warto mieć jednak ze sobą jakąś czekoladkę lub coś innego słodkiego do jedzenia, ponieważ w przypadku takiego położenia płodu, które uniemożliwia dokładną ocenę serca prosimy niekiedy ciężarną  o  zjedzenie czegoś słodkiego i kilkuminutowy spacer  tak , aby maluch zmienił pozycję w brzuchu mamy.

 

Jak długo trwa wizyta i czy oprócz badania dostanę wszystkie informacje związane z jego wynikiem?


Przeciętnie badanie echo serca płodu wraz z oceną biometrii oraz badaniami przepływów metodą Dopplera trwa około pół godziny. Badanie echokardiograficzne płodu jest długie, wymaga wiedzy, doświadczenia oraz aparatów ultrasonograficznych  najwyższej jakości wraz z oprogramowaniem nie tylko położniczym , ale również kardiologicznym. W sytuacji gdy wynik badania jest nieprawidłowy po zakończeniu badania lekarz poświęca tyle czasu, ile należy, aby rodzice uzyskali odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie się pojawią. Omawiamy plan dalszego postępowania, poród i możliwości leczenia kardiologicznego i/lub kardiochirurgicznego dziecka, często posługując się  schematami, rysunkami i podręcznikami. Staramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie pojawiają się podczas rozmowy z rodzicami.

W naszym Centrum proponujemy rodzicom wsparcie psychologiczne w razie takiej potrzeby.

 

Ankieta udostępniona dzięki uprzejmości Pani Prof. dr hab. Joanny Szymkiewicz-Dangel – kierownika Zakładu Kardiologii Perinatalnej i Wad Wrodzonych CMKP w Warszawie.

 

Informacje dla Pacjenta ze skierowaniem na NFZ


Badanie Echo Serca Płodu jest refundowane przez NFZ w przypadku dostarczenia skierowania:

  • wystawionego przez lekarza, który wykonuje badania w ramach umowy AOS (Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna) z Narodowym Funduszem Zdrowia
    • skierowanie musi być wystawione z poradni specjalistycznej np. z poradni ginekologiczno-położniczej lub z poradni kardiologicznej
    • skierowanie może być wystawione z oddziału szpitalnego
    • skierowanie może być wystawione z przyszpitalnej przychodni specjalistycznej
    • skierowanie nie może być wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu np. lekarza medycyny rodzinnej, pediatrę, internistę
  • posiadającego jedno z poniższych wskazań do przeprowadzenia badania:
    • Rozpoznana wrodzona wada serca u płodu
    • Podejrzenie wrodzonej wady serca u płodu
    • Zaburzenia rytmu serca u płodu
    • Podejrzenie patologii układu krążenia u płodu
    • Podwyższone ryzyko urodzenia dziecka z wadą serca
    • Nieprawidłowy wynik położniczego badania USG (w tym poszerzenie przezierności karkowej – NT)
  • posiadającego dane wymagane na skierowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia tj:
    • W zakresie placówki kierującej:
      • Pieczątka placówki kierującej
      • Numer umowy z NFZ – (numer umowy jest kluczowy, bez numeru na skierowaniu nie będziemy w stanie rozliczyć skierowania w ramach refundacji NFZ)
      • REGON placówki kierującej
      • VII część kodu resortowego placówki kierującej – numer kierującej komórki organizacyjnej (z księgi rejestrowej placówki) np. 001
      • VIII część kodu resortowego placówki kierującej – kod kierującej komórki organizacyjnej (z księgi rejestrowej placówki) np. 7210 Pracowania USG
    • W zakresie danych pacjenta:
      • Nazwisko i Imię
      • PESEL
      • Adres zamieszkania
      • Rozpoznanie ustalone przez lekarza kierującego
    • W zakresie lekarza kierującego:
      • Nazwisko i Imię
      • uzyskane specjalizacje
      • numer prawa wykonywania zawodu
  • skierowanie musi być wystawione do Pracowni USG
  • w przypadku wizyty kontrolnej pacjent musi ponownie dostarczyć nowe skierowanie

Dla ułatwienia Państwu zebrania tych wszystkich danych na jednym dokumencie poniżej zamieszczamy wzór skierowania, z którego możecie Państwo skorzystać:

Skierowanie Echo Serca Płodu Baby Clinic Wrocław NFZ

 

Bardzo prosimy o dokładne i uważne sprawdzenie umieszczonych na skierowaniu danych, jest to podstawa refundacji badania przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rezerwację terminu badania można dokonywać posiadając poprawnie wystawione skierowanie na badanie.

Po zarezerwowaniu wizyty pacjent jest zobligowany do dostarczenia skierowania w terminie 14 dni od daty rezerwacji wizyty.

Jeśli skierowanie nie zostanie dostarczone w wyznaczonym terminie – rezerwacja zostanie automatycznie anulowana (jest to wytyczna ustawowa narzucana przez Narodowy Fundusz Zdrowia).

Na podstawie skierowania z placówek prywatnych (nie posiadających umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) badania wykonywane są odpłatnie.

Jeśli mają Państwo wątpliwości, czy posiadane przez Państwa skierowanie

spełnia wymogi nakładane przez NFZ, prosimy o przesłanie skanu lub zdjęcia skierowania  na adres

rejestracja@bc.wroc.pl 

Nasz personel oceni czy skierowanie jest poprawne, co pozwoli nam i Państwu uniknięcia problemów z akceptacją skierowania.

Badanie wykonuje:

dr n. med. Małgorzata Raś

Specjalista Kardiologii Dziecięcej

lek. med. Marzena Wierzbicka

Specjalista Ginekologii i Położnictwa

lek. med. Paweł Tracewski

Specjalista Kardiologii Dziecięcej

Centrum MedyczneBaby Clinic

+48 516 227 516

+48 500 155 145

rejestracja@bc.wroc.pl

bc.wroc.pl

Pn. - Pt. 9:00 - 19:00

ul. Rafała Wojaczka 3C
51-169 Wrocław

Nasza lokalizacja

[/vc_row]

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.