HOLTER CIŚNIENIOWY

Zapraszamy na badania holterem ciśnieniowym

w Centrum Medycznym Baby Clinic 

Holter ciśnieniowy dla dzieci i dorosłych – jak działa i na czym polega badanie dziecka?

Holter ciśnieniowy (RR) jest badaniem, które jest stosowane w diagnostyce kardiologicznej, podczas którego monitoruje się ciśnienie tętnicze krwi  zazwyczaj przez 24 godziny.

Pacjentowi zakłada się na ramię specjalny mankiet, który następnie zostaje połączony z aparatem przyczepionym do pasa. Posiada on pompę automatyczną, która jest zasilana na baterie. Holter monitoruje ciśnienie krwi przez całą dobę. Zazwyczaj po założeniu holtera ciśnieniowego pomiary są dokonywane co 20 minut w ciągu dnia, a co 30 w nocy. Wówczas mankiet holtera ciśnieniowego na ramieniu automatycznie wypełnia się powietrzem na kilkadziesiąt sekund.

Należy pamiętać, żeby podczas pomiaru trzymać rękę prostą w łokciu oraz nie wykonywać w tym momencie żadnych gwałtownych ruchów ręką (w innym razie  możemy mieć zafałszowane pomiary).

Mankiet zakładany jest zazwyczaj na lewą rękę ( u osób praworęcznych) – dlatego w przypadku jeżeli pacjent jest leworęczny prosimy o informację.

Największą grupą pacjentów po operacji (lub zabiegu interwencyjnym) wrodzonej wady serca którzy wymagają regularnego monitorowania ciśnienia tętniczego krwi są dzieci i dorośli z koarktacją aorty. U tych pacjentów preferujemy pomiar na prawej ręce (nawet, jeżeli są praworęczni), albowiem jeżeli zwężenie cieśni było przed odejściem lewej tętnicy podobojczykowej, to pomiar na lewej ręce będzie niemiarodajny. Również ci pacjenci, którzy w przeszłości byli operowani metodą z użyciem lewej tętnicy podobojczykowej (operacja Waldhausena) powinni mieć mierzone ciśnienie na prawej ręce.

Holter ciśnieniowy rekomendowany jest również ciężarnym, które mają podwyższone ciśnienie w pomiarach u lekarza. Nadciśnienie tętnicze jest bowiem jednym z ważnych  czynników mających wpływ na prawidłowy rozwój płodu, a z kolei tzw. „nadciśnienie białego fartucha” (podwyższone wartości ciśnienia, które występują tylko u lekarza i związane są z chwilowym stresem kontaktu z lekarzem (tu emotikon)) może wiązać się z niepotrzebnym leczeniem.

Podczas badania pacjent powinien notować wykonywane czynności, objawy i zdarzenia z uwzględnieniem godzin (np. marsz, bieg, silne zdenerwowanie, drzemka w ciągu dnia, początek snu nocnego i jego zakończenie itp.) jak również czas zażycia leków (należy zapisać nazwę i dawkę przyjętego leku). Prosimy o unikanie spożywania  w dniu badania produktów, podwyższających ciśnienie kwri (np. mocna kawa).

 

Jako jedna z nielicznych placówek posiadamy mankiety dla małych dzieci – już dla 3, 4 latków.

 

Nasz model BR-102 plus to obecnie jedyne na rynku urządzenie z dwiema metodami pomiarowymi (osłuchowa + oscylometryczna), co daje większą dokładność i skuteczność pomiaru.  Jest to także jedno z najmniejszych, najlżejszych i najcichszych urządzeń dostępnych w Polsce.

Centrum MedyczneBaby Clinic

+48 516 227 516

+48 500 155 145

rejestracja@bc.wroc.pl

bc.wroc.pl

Pn. - Pt. 9:00 - 19:00

ul. Rafała Wojaczka 3C
51-169 Wrocław

Nasza lokalizacja