Laryngologia to gałąź medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem schorzeń górnego odcinka układu oddechowego, czyli gardła, krtani oraz tchawicy oraz chorób ucha – zarówno tego odcinka, który odpowiada za słuch, jak i tego, który odpowiada za utrzymanie równowagi.
Otolaryngolodzy (zwani w skrócie laryngologami) są specjalistami w zakresie chorób i zaburzeń związanych z nosogardłem, krtanią, tchawicą, uchem, nosem, zatokami przynosowymi oraz strukturami anatomicznymi w obrębie głowy i szyi.
Laryngolodzy zajmują się różnymi schorzeniami, takimi jak infekcje ucha, zapalenia zatok, problemy z głosem, guzy głowy i szyi, wraz z chirurgami głowy i szyi wykonują różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne w obrębie tych części ciała.
Ponadto specjaliści w dziedzinie laryngologii często współpracują z innymi specjalistami, takimi jak neurolodzy, pulmonolodzy czy onkolodzy, aby zapewnić kompleksową opiekę pacjentom.
Konsultacja otolaryngologiczna obejmuje diagnostykę i leczenie ( zarówno u dzieci i osób dorosłych ) :
Gabinet laryngologiczny wyposażony jest w endoskop ( nasofiberoskop ) – cienka sonda zakończona kamerą, umożliwiająca rzetelną diagnostykę takich schorzeń jak np.:
W ramach wizyty możliwe jest również wykonanie tympanometrii – badanie oparte na analizie podatności błony bębenkowej na zmiany ciśnienia – wykonywane najczęściej celem potwierdzenia wysiękowego zapalenia ucha środkowego oraz przy podejrzeniu niedosłuchu przewodzeniowego.