Borerlioza

By: | Tags: | Comments: 0 | August 6th, 2024

Borelioza – choroba przenoszona przez kleszcze, dotyka również serce!

Lato w pełni, więc dzisiaj wpis o boreliozie i jej wpływie na serce.

Zakażenia krętkami boreliozy (Borelia burgdoferi) następują przez kontakty z kleszczami (Ixodes ricinus) bytującymi w lasach, na łąkach, trawnikach, w krzewach, najczęściej od maja do września.

Ryzyko zachorowania na boreliozę, inaczej chorobę z Lyme, po jednorazowym ukłuciu przez kleszcza nie przekracza 1%. Klinicznie jawna choroba rozwija się tylko po 0,3 – 1,4% pokłuć.

Borelioza obejmuje wiele narządów i ma charakter przewlekły. Objawy mogą dotyczyć skóry, oczu, układu nerwowego, mięśniowo-szkieletowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. Do zajęcia układu sercowo-naczyniowego dochodzi, według różnych doniesień, w 0,5 do 10% przypadków.

Niepokojąca jest wyraźnie wzrostowa tendencja zachorowań na boreliozę w ostatnich latach, co wiąże się z inwazją kleszczy, szerokim kręgiem naturalnych żywicieli, udziałem ptaków w rozprzestrzenianiu choroby oraz skuteczniejszym jej diagnozowaniem.

Borelioza to podstępna choroba. Potrafi się rozwijać w naszym organizmie latami, przynosząc wiele powikłań, również pod kątem serca, które mogą być bardzo groźne.

Jakie badania wykonać w przypadku boreliozy?

Badania, które warto wykonać przy podejrzeniu powikłań sercowych boreliozy, to na pewno zwykłe EKG, a następnie EKG metodą Holtera.

Należy pamiętać, że powikłania po boreliozie w przypadku serca często są związane z procesem przewodzenia i mogą powodować różnego rodzaju bloki. Wykryjemy je monitorując pracę mięśnia sercowego przed dłuższy okres. Wśród zalecanych badań znajdziemy też testy wysiłkowe oraz badanie echokardiograficzne.

Aby zmniejszyć do absolutnego minimum ryzyko wystąpienia powikłań sercowych boreliozy powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, by nie zostać ugryzionym przez kleszcza. Wybierając się na tereny zalesione zakładajmy długie spodnie i zakryte buty, tak aby faktura tego ubioru była śliska, wtedy kleszcze będą miały problem z poruszaniem się po nim.

Dodatkowo po każdym spacerze powinniśmy dokładnie sprawdzić skórę i jak najszybciej usunąć kleszcze, które wbiły się w skórę, pamiętając przy tym, by robić to w sposób prawidłowy, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności